Hej

Här kommer Saturnus månadsbrev för oktober.
Nu har Lemshaga förvandlats till ett riktigt höstlandskap med löv i olika färger; sprakande nyanser av gult, orange, rött och grönt.

Vi går in i en period med mycket regn, men också sköna höstdagar då vi njuter i vår fina miljö. Att sitta inne i Villan och göra olika skolaktiviteter känns faktiskt också ganska mysigt.

I Mellangårdens trappuppgång sitter nu elevernas eget Lemshagaträd. Här har alla elever fått skriva sitt namn på ett löv. På alla ekollon står det gemensamma förhållningssätt och regler vi har inomhus och utomhus, som Gårdsrådet valt ut.

Bild – Monetinspiration

Den franske konstnären Claude Monet, levde för ungefär hundra år sedan. Han ville gärna måla utomhus och han ville gestalta ljus och skugga. Det var viktigare för honom att fånga intrycket än att måla precis som det såg ut.

Monet var en impressionist. På den tiden var inte hans tavlor så populära, man tyckte att det han målade såg ut som ”kludd”. Men om man står en bit ifrån kommer bilden fram på ett helt annat sätt

Monets trädgård utanför Paris är en mycket välbesökt museieträdgård idag och det var där han bland annat målade de kända näckrosmålningarna. Vi har tittat på filmen ”Linnea i målarens trädgård” för att lära oss mer om konstnären och hans trädgård. Vi har skissat med blyerts och målat akvareller. Vi kommer också att måla med akrylfärger.

Eleverna fick i läxa att läsa om Claude Monet och själva skriva en faktatext. De kunde börja med att plocka ut några nyckelord eller göra en tankekarta. Vi vill att föräldrarna ska känna sig delaktiga i våra projekt och bidra med sin egen kunskap och intresse. En förälder har skänkt tapeter som vi kan måla på och andra har bidragit med rullgardiner som passar bra som målarduk. Fint att kunna återvinna material och inte bara köpa nytt!

Nu har vi flyttat upp i skolans ”nygamla” bildsal, högst upp i Storgården (kallades förr klockrummet), men fint ljus från 3 olika håll, nya möbler och underbar utsikt mot vår egen näckrossjö.

Svenska – Lemshagaskatten

För flera år sedan hittade Cissi och några barn en flaskpost vid Lemshagasjön. Det var en gammal flaska med ett brunt papper i. Där stod det:

Till Dig som finner denna butelj i dunkelt vatten.
Enligt legenden och i alla sägner finns en skatt
på Lemshagas marker.
Hav förtröstan i Din vägvisare så finner Du skatten.
Sök högt och lågt, sök överallt!

Din frände Anno 1719

När eleverna hade fått titta på flaskan och vi hade pratat om innehållet fick de skriva en berättelse om hur det gick till när de började leta efter skatten. Först fick de skriva av den första delen av berättelsen som jag hade visat dem. För att kunna skriva en berättelse behövs en tydlig struktur som alla kan följa:

Börja med att skriva av de första meningarna så fint du kan.

Glöm inte stor bokstav och punkt.
Fortsätt sedan din egen berättelse.
Vilka var med?
Var tänkte ni leta efter skatten?
Fanns det några hinder eller problem?
Hur gick det till slut
?

Under skrivandets gång läser vi berättelserna för varandra och ger varandra tips och förslag på förbättringar. Vi ser fram emot många spännande berättelser!

Teknik – De enkla maskinerna

Vi har precis starta upp temat “Enkla maskiner” där eleverna ska få en grundläggande förståelse för hur enkla maskiner fungerar och hur de används för att underlätta arbete. Vi fokuserar framför allt på hur de utvecklats och använts genom historien. De enkla maskinerna är hävstången, hjulet, skruven, lutande planet, kilen, blocket och taljan.

Eleverna får testa sin förmåga att analysera tekniska lösningar i vardagen och förstå hur dessa bygger på enkla maskiner, helt enkelt titta sig om kring i klassrummet och se vad som finns, tex saxen, häftapparaten, hålslagaren, dörrhandtaget osv. Eleven ska lära sig identifiera och namnge de enkla maskinerna, och förstå och förklara hur enkla maskiner fungerar. Det är grundläggande för att förstå hur de underlättar och ger nytta i vardagen.

Just nu testar vi hävstångs och funderar över “Den gyllene regeln” som är gemensamt för de enkla maskinerna är ”Det man sparar i kraft förlorar man i väg”

Hur fungerar en hävstång och hur kan den användas för att lyfta tunga föremål? Tex tunga stenar gräva med spade, bända upp dörrar, gå med skottkärran, lyftkranar, grävskopor osv.
Vilka föremål i din vardag fungerar som hävstänger? Tex dörrhandtag, sax, kapsylöppnare osv.
Hypotesen: Hur ska man sätta sig på en gungbräda (tvåarmad hävstång) med någon som är lättare än än själv? Eleverna kom på att flytta man den tyngre saken närmare mittpunkten skapas jämnvikt på gungbrädan. Nästa lektion ska testa att använda en katapult!

Kryptogamer – Växter med sporer

Kryptogamer är vanligt förekommande i den svenska naturen, särskilt i skogar och skärgård. Kryptogamer är de växter som förökar sig via sporer så som svamp, mossa, ormbunke samt lav (består av mossa och en alg som lever i symbios).

Genom att lära sig om dessa växter får eleverna en närmare koppling till sin närmiljö och denna kunskap främjar en känsla av ansvar och respekt för naturen.

Vi dokumenterar i en äggkartong och skriver faktatexter om olika sorter av kryptogamer som finns runt skolan.

Eleverna ska få en förståelse för att kryptogamer spelar en viktig roll i ekosystemet och den biologiska mångfalden. De ska få utveckla sin förmåga att känna igen och namnge vanliga svampar, mossar och lavar. Eleverna ska även förstå var dessa växter lever och varför de växer där samt få insikt i hur kryptogamer bidrar till ekosystemet, som del av naturens kretslopp.

Fokus ligger på att eleverna ska förmå och förstå skillnaden mellan mossa och lav, både i utseende och funktion samt ekosystemet: Hur mossa och lav samverkar med andra växter och djur.

Friluftsliv

I samarbete med NO- projektet kring kryptogamer har vi på friluftslivslektionerna gått runt i skogen och hittat minst 15 olika sorters svampar från trädsvamp till Karl Johan. Det har varit roligt att jämföra svamparnas olika former, färg och doft. Eleverna visade stort intresse för att hitta, utforska  och ta reda på om svamparna var ätbara. Vi diskuterade kring vilka som är ätbara och inte ätbara och vilka man kan förväxla. Vi tipsade om att alltid gå med någon som kan mycket om svamp samt titta i svampböcker och jämför om man är osäker. Vi rörde på oss mycket i det fina höstvädret och fikade i solen.

Hälsningar från elever och pedagoger i Saturnus åk 3

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *