Hej!

Vårstädning

Varje år, vid valborg, genomför vi på Mellangården en gemensam vårstädning av skolgården. Att ha återkommande traditioner där vi möts och samverkar, skapar trygghet och delaktighet. Vi tycker att det är viktigt att involvera eleverna i att känna ansvar för vår miljö, både inne och ute. Eleverna i Pluto och Saturnus samarbetade den här förmiddagen och städade tillsammans, något vi upplevde stärkte gemenskapen mellan årskurserna. Vårt städområde var Plutogården och Villan. Alla bidrog med ett fantastiskt engagemang och samarbete. Skolgården blev sååå fin, grymt jobbat allihop!

Hattparad  – Känsloprojekt

På Mellangården har vi även som tradition att välkomna våren med en gemensam hattparad. Till detta tillfälle skapar varje klass f-3 varsin hatt som är kopplat till ett projekt klassen arbetat med under året. För oss i Pluto var det färgmonstret och vårt arbete med känslor och välbefinnande som inspirerade oss i vårt skapande av hattar. (vill du läsa mer om vårt känsloprojekt, gå gärna in och läs månadsbrevet i mars, klicka här!)

Eleverna fick börja med att välja den känsla som deras färgmonster och hatt skulle ha. Färgmonsterna sydde eleverna under fritidstiden av filttyg. Hattarna skapades på lektionstid och hade formen av en papperskrona som först målades i känslans färg (glad=gul, arg=röd, ledsen=blå, grön=lugn, rädd=svart, kärlek=rosa och förvirrad = blandade färger).Nästa steg var att dekorera sin hatt och då utgick vi från frågeställningen – vad får dig att känna dig glad, arg, ledsen, lugn mm och sen ritade eleverna bilder kopplat till det, som de klippte ut och limmade fast. Eleverna arbetade på sin hatt vid flera tillfällen för att kunna utveckla sina ideér och kreativitet. Tillsist, som kronan på verket, satte vi fast färgmonsterna.

Efter lunchrasten på Valborgsmässoafton möttes vi alla i Amfiteatern. Alla klasser f-3 fick visa upp sina fantastiska kreationer till en låt som passade för temat. Vi i Pluto paraderade till Här kommer alla känslorna på en och samma gång av Per Gessle. Några elever blev sedan utvalda och fick berätta kort om klassens projekt och hur det tänk kring skapande av sin hatt. Neptunus hattar hade temat stad och samhälle, Uranus hade temat rymden och Saturnus hade temat hjärnan. Förutom att visa upp och presentera våra hattar sjöng vi Vårens första dag av Laleh och så dansade vi tillsammans. 

Trevlig helg!

/Elever och pedagoger i Pluto

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *