Hej! Här kommer Saturnus sista månadsbrev för den här terminen. Vi hoppas att det har varit givande att ta del av allt roligt och lärorikt som vi har sysslat med den här terminen!
Nu går vi snart på sommarlov och avslutar allt arbete samt städar ur Villan. Nästa år blir vi fler i klasserna och börjar i Jupiter i Lillgården. Det ska bli spännande att se vad som ligger framför.

I slutet av terminen ha vi vårt traditionella Planetspel i blandgrupper från F-3. Fokus ligger på samarbete, lek och rörelse i olika moment. På bilden ser ni en utmanade samarbetsövning. Vi avslutar alltid med en stafett.

Lemshagas historia


Under läsåret har vi upptäckt och lärt oss mer om Lemshaga och dess historia. I början av hösten gick vi till fornborgen och gamla brofästet. Senar under hösten besökte vi hembygdsföreningen på Ingarö och såg bl a “Lemshagas första skola” där Carl von Linnés lärjunge Samuel ödman var lärare.
Kopplat till vårt projekt om forntiden har vi även besökt och pratat om våra bronsåldersgravar.
Vi har lärt oss mer om Lemshagas slott, Ryssmuren och “porslinsskatten”.

I flaskposten som vi hittade i höstas kunde vi läsa om att det finns en skatt på Lemshagas marker: …”Sök högt och lågt, sök överallt. Hav förtröstan i din vägvisare så finner du skatten. Din frände anno 1719”

Kanske är porslinsskärvorna en del av skatten? Bakom villan har vi hittat olika material i en sk avskrädeshög. Här kastade människorna skräp som de ville bli av med. Vissa material har förmultnat, andra inte. Porslin, glas mm blir kvar och vi har tagit upp en del av det, rengjort och försökt lista ut om det är skärvor från Gustavsbergsporslin.



Sedan har vi ritat av mönstren med skisspennor och målat i akvarell.

NO – Väder och klimat

Eleverna har arbetat med att lägga en grundläggande förståelse för hur väder fungerar, vilka faktorer som påverkar det, och hur väder och klimat påverkar vår vardag.

Det har vi gjort genom att göra enkla väderobservationer, tittat på väderkartor, sett film för att förstå just vad som är skillnaden mellan väder och klimat.

Eleverna har där med lärt sig att väder är hur det är ute just nu, medan klimat är genomsnittliga väderförhållanden över tid, vanligtvis 30 år. Se gärna filmen VÄDER & KLIMAT – VAD ÄR SKILLNADEN? (4 min).
Genom att tittat på olika filmer och läst i faktahäftet har vi även lärt oss om olika väderfenomen kring begreppen som regn, snö, sol, moln, temperatur, vind och nederbörd

.
Att försökta förstå hur vindar uppstår (lågtryck och högtryck) är inte lätt, men hur olika molntyper bildas var mycket intressant. De olika klimatzoner som finns på jorden tittade vi i kartböckerna för att få en helhet och diskuterat hur de påverkas av faktorer som temperatur, nederbörd och vind.

SO-Vad är en same?

För att få en förståelse för Sveriges historia måste vi även känna till en av våra 5 erkända nationella minoriteter, nämligen Samerna. Samerna som är ett av världens urfolk som har levt på samma plats hur länge som helst. I flera tusen år. Ingen vet varifrån samerna kom från början. De lever i ett område som heter Sápmi som bildades innan de nordiska länderna kom till samt och har ett minoritetsspråk. Vi försökte lära oss säga några ord på lulesamiska, jag älskar dig – Mån ähtjáv duv.

Vad tänker eleverna på när de hör ordet same? Eleverna har fått berätta sina tankar som vi gjorde en förförståelsekarta av: ren, renmärkning, skoter, lasso, Norrland, Lappland, kolt, kåta, många starka färger, hantverk, jojkar, trumma, egen flagga, samiska mm. Det vi sedan lärt oss från fakta filmerna har vi fortsatt fylla på i vår gemensamma tankekarta.

Vi har även funderat på: Vem är en same? Vi har därför tagit reda på:
1) att om han eller hon har eller har haft samiska som språk i hemmet, eller
2) att någon av hans eller hennes föräldrar, far- eller morföräldrar har eller har haft samiska som språk i hemmet, eller
3) att han eller hon har en förälder som är eller har varit upptagen i röstlängd till Sametinget.

Samer har en egen kultur, eget och egna traditioner som vi är stolta över i Sverige. Inom renskötseln och jakten har man alltid haft ett eget sätt att organisera sig i grupper. Trolltrumman, som icke samer kallar det, är alltid dekorerad med symboler från naturen. Den samiska trumman är ett viktigt redskap för nåjdens (schamanens) ceremoniella och rituella arbete. 

Jojken är en mycket viktig musik tradition för samerna och är ett sätt att sjunga och berätta om människor, djur, natur och händelse. Något som verkligen grep tag i oss alla var när vi lyssnade på Jon Henriks jojk, om sin bortgångna vän.

Glad sommar önskar elever och pedagoger i Saturnus!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *